14. veebr Veebilehe tegemine

Mida tuleks teada ja millest alustada, kui ees seisab veebilehe tegemine.


Veebilehe tegemine


Veebilehe tegemine on sisuliselt programmeerimisteenuse pakkumine, mille puhul kasutatakse HTML, XML, PHP, MySql, JAVA, Javascript, jQuery, VB ja teisi  programmeerimiskeeli, mille abil saab skripte kirjutada või edastada andmeid. Veebilehe tegemine koosneb lõpuni pakitud nn pakkfailidest, tekstifailidest, mis sisuliselt on käsujadad arvuti opsüsteemile saatmiseks. Kui programmeerimiskeel on piltlikult öeldes nagu eesti keele grammatikareegel, mis aitab teil mõista öeldu mõtet, siis samal viisil aitab see käsujada mõista, mida tuleb arvutil teha. Programmeerimise reegli abil saab arvuti instruktsiooni, kuidas ta selle dokumendiga peab käituma, mida siis määratakse ära spetsiaalsete programmikäskude abil. Küsimus on selles, kas tavaline veebilehe tellija peab üldse sellest midagi teadma ja kui peab, siis mida võiks silmas pidada enne, kui läheb veebilehe tegemiseks. Kuidas selles kõiges orienteeruda, kui tuleb veebilehe tegemine. Mõned rakendused on teistest edukamad just selle tõttu, millist keelt kasutatakse. Näiteks flash veebileht võib sobida tuntud brändi kampaanialeheks, kuid koduleheks on see mitmel põhjusel kasutu.

Veebilehe tegemine?! "Appi! Millest ma alustan?"


Näiteks Microsoft Corporation´i poolt toodetud programmeerimiskeel VB (Visual Basic) on varustatud graafilise kasutajaliidesega, mis aitab programmeerijal lihtsalt luua suure programmi, kasutades selleks hiirega lohistamist, nuppe ja dialoogibokse ning määrates nende kujutluse ja käitumise. Selline lähenemine sai aluseks paljudele keeltele, nt C, C++, Pascal, Java jt. Kui algab veebilehe tegemine, siis võib inimene mõelda, mida ma selles suures infomaailmas tegema pean, mida teadma, kuidas alustama. Kuid veebilehe tegemine võib mõnel juhul alata ka domeeni registreerimisega, kus mõeldakse, kus ma saan selle registreeritud, kui palju see maksab, mis saab domeeni nimeks, kas see on vaba, kus ma seda hoidma pean, kuidas ma saan seda hallata jt. küsimused. Tegelikult ei alga veebilehe tegemine domeeni registreerimisega, vaid seda tuleb teha eriti läbi kaalutletud teistel põhjustel, arvestades internetiturundust ning otsingumootorite asjaolusid. 90ndatel levis selline arusaam, et domeen peab olema maksimaalselt 6 tähemärki, et inimene suudaks seda meeles pidada. Siis hakkasid kõik ühtäkki võtma kasutusele lühendeid firma nimest ja mis kõigest veel, aga see on nagu hieroglüüf, mis meeles ei püsi. Tänaseks on turg muutunud ja suurem osa domeene ei ole firma lühendid ega ka mitte üldse nimed, vaid märksõnade põhised. Tarbija on harjunud kasutama otsingumootoreid ja sisestab otsingusse vahel isegi firma domeeni, kui ta parasjagu märksõna alusel ei otsi. Domeeni nime valimine on osa ettevõtte turunduse strateegiast, millest sõltub väga palju. Kõigepealt tuleks konsulteerida internetiturunduse spetsialistiga.

Personaalne veebilehe tegemine


Paljude jaoks algab veebilehe tegemine internetis surfamisega, kus vaadatakse millised on konkurentide veebilehed, mida seal on kujutatud, millised on funktsionaalsused ja paljud teised küsimused, mis võetakse aluseks veebilehe tegemisel, kuid mis ei pruugi olla õiged ja viia soovitud eesmärkideni. Pigem juhtubki nii, et kui veebilehe tegemise aluseks saab masstoodang, siis selline veebileht jääbki üks tuhande samasuguse seas olevaks tundmatuks leheks, mis võib olla odavaim. Seetõttu pakkumisi mis ütlevad, et meil on sadu või tuhandeid kliente, tuleks karta nagu tuld. See peaks teid tegema ettevaatlikuks. Sest mis kasu te sellest saate, kui keegi ütleb, et tuhat on valinud meie veebilehe. Selline statistika on kasulik info ainult veebilehe tegijale. Veebilehe tegemine ei ole masstoodang, muidugi, kui te selle vastu hiljem huvi ei tunne ja ei soovi seda äriliselt teenima panna. Kui te soovite eristuda, siis peaksite eirama väiteid selle kohta, kui paljud seda kasutavad. On väga tõenäoline, et paljud on sattunud samasugusesse lõksu: kõik kasutavad, järelikult on õige. Tegelikult ei vasta tõele. Tõenäoliselt ei ole enamus neist rahul ja mõtleb sageli, kuidas kaasasaadud puudusi korvata (kui ta teab mõelda, vahel ei teata isegi tahta midagi paremat). Seetõttu kui teil tuleb ette veebilehe tegemine, siis mõelge ette pikemalt, mida on vaja selleks, et teie e-äri käivituks kohe, püsiks stabiilselt ning seda saaksite kasutada ka aasta pärast, mitte seda, kui paljud seda kasutavad. Selleks ei ole vaja võtta eeskuju sadadest projektidest, mis tõenäoliselt ei toimi, vaid mõelda strateegiale, kuidas see kõik teie äri personaalselt mõjutab.

Veebilehe tegemise võimalused: Less is more


Veebilehe tegemine puudutab eelkõige tehnilisi võimalusi ja vajadusi. See, kui mõni pakkumine sisaldab tohutul hulgal lisaväärtusi, ei tähenda veel seda et te saate sellest kõigest tulu ja seda vaja läheb. Võibolla teile meeldib, aga mõelge selle üle, mida teil tegelikult vaja on: see on ju müük! Vidinad on enamasti liigsed, ostja tähelepanu hajutavad ja seetõttu tuleb pigem kahjuks kui kasuks. Kõike ei pea veebilehel olema. Aga veebilehel peab olema see, mis on vajalik müügi tegemiseks.

veebilehe tegemine
Pildil: veebilehelt on kõik üleliigne eemaldatud, nagu öeldakse "less is more". Vähem on enam (parem). Ehk siis meile suupärasem kõnekäänd: mida vähem, seda parem.

Klassikaliselt näeb hea kujundus välja selline, kust pole midagi ära võtta ega ei saa ka midagi juurde panna.

Veebilehe tehnilised ja sisulised puudused


Veebilehe tegemine peab tooma teie veebilehe kliendi. Kui selles on tehnilised puudused, mis takistavad seda, siis on see väga suur probleem.

veebilehe tegemine ja puudused
Pildil: Kuidas kontrollida väiteid, kui veebilehe tegija väidab, et nende leht on otsingumootorite sõbralik.

Kõige lihtsam on vaadata nende endi veebilehte. Kui sellist asja väidetakse, siis saab seda ju kontrollida. Internetiturunduse spetsialistid teavad väga hästi, millised on nõuded ja oskavad juhtida tähelepanu puudustele. Sest üks asi on otsingumootorite sõbralikkus, hoopis ise asi on selle kasutamise oskus ja reaalne kasutamine. Kui veebileht on otsingutulemuse tipus, siis see ei tähenda veel seda, et see leht on optimeeritud, vaid võib olla spämmitud. Spämmtehnika teel tipus püsimine nõuab oluliselt enam resurssi ja on ebastabiilne. Paljude veebilehe tegijate puhul te võite saada pealiskaudsed tulemused. Te mõtlete, et teil on kõik olemas, tegelikult te ei teagi, mis olema peab. Selleks on võimalik teha analüüsid. Ka on võimalik analüüsida konkurentide veebilehti ja vaadata, mis vead sealt välja tulevad. Professionaalne internetiturunduse konsultant ütleb kiiresti, mis on konkurentide vead, mida te saate vältida ja pöörata oma kasuks.

Veebilehe tegemine ja layout


Loomulikult tuleb veebilehe tegemisel läbi mõelda kõik see, milline on veebilehe kujundus, funktsionaalsus, milline on tekst. Teksti puhul on äärmiselt oluline, et need oleksid toimetatud silmas pidades nii kliendi kui ka internetiturunduse nõudeid silmas pidades. Sest sageli mõeldakse, et tekstid on nö kõige väiksem probleem ja veel parem, kui neid oleks minimaalselt, kuid see ei vasta tõele. Tekstiline osa on äriliselt kõige olulisem, mis toodab ettevõtjale rohkem raha interneti abil kui mistahes funktsionaalsus või disain. Teil võib olla väga edev (kallis) disain, aga kui selle tulemusel veebilehel liiklust ei teki, siis pole seal ka potentsiaalseid ostjaid ning pole kellele müüa. Sama võib öelda funktsionaalsuse kohta. Näiteks kampaanialehtede puhul on funktsionaalsus viidud miinimumini, kuid see on läbimõeldud ja toimib müügi eesmärkidel. Veebilehe tegemine õnnestub, kui selle puhul kasutatakse internetikasutaja harjumusi, kuidas ta veebilehel tavaliselt käitub. Mis tähendab seda, et vajalik teave ilmub just õigel ajal, paikneb just õiges kohas. Inimesed saavad koolist kaasa lugemisharjumuse ja see ei muutu. Seega on võimalik teha veebileht just nii, et inimene ei pea uuesti hakkama õppima või infot otsima, kuidas ta saaks oma asjad aetud. Kodulehe paigutusel (layout) on oluline roll selles.

veebilehe tegemine layout

Pildil: Gutenbergi disainimudeli alusel koostatud veebileht ei häiri ja ei hävita lugemise rütmi, kuna lugeja ei pea muutma telje oreintatsiooni, vasakult paremale lugemist, seetõttu selline veebilehe paigutus (layout) on efektiivne ja aitab müüa.

Veebilehe tegemine ja haldamine


Lõpuks toob veebilehe tegemine kaasa selle haldamise. Kas veebilehe haldamine võtab palju aega, kas seda saab teha IT-spetsialist, kas selleks kulub rahalisi vahendeid või saab seda teha tasuta. Kas haldamine on lihtne, kas te suudate seda ise teha. Kui lihtne see tegelikult on, sest kust te teate kas see on lihtne, kui te pole võrrelnud seda teiste platvormidega, mida need võimaldavad. Kuidas see sisuhaldus siis tegelikult käib. Kui palju te peate kulutama aega selle omandamisele, õppimisele või teil tuleb palgata spetsialist, sest paljud suured platvormid nagu nt Wordpress on tegelikult keerulised süsteemid, mille nippe tuleb hakata alles koguma. Seega alati ei ole mõistlik valida kõige-kõige-kõige võimalustega veebileht, sest see toob kaasa lisakulud. Kõik firmad on huvitatud eelkõige sellest, et veebilehe haldus oleks tõepoolest lihtne ja ei võta palju aega. Seetõttu tuleks eelnevalt välja selgitada, kas nimetatud "lihtne" tähendab teie jaoks ka lihtsust või on see lihtne neile, kes seda on aastaid kasutanud. On selge, et kaasaegsed veebilehed võimaldavad sisuhaldust ja mõned neist on tõepoolest võimekamad, aga paljud suured, nt Joomla on väga keeruline ja ilma spetsialisti abita selle suurem haldus võib ebaõnnestuda. Igal veebilehe platvormil on omad head küljed ja ka puudused, aga te peate mõtlema, milline nendest platvormidest võib tegelikult olla teile mõistlik hallata. Samas te võite mõelda ka, et mul võib seda kõike vaja minna, siis praktika näitab, et ainult mõjuvõimsad ettevõtted suudavad kõiki neid võimalusi rakendada, mida kaasaegsed veebilehed suudavad pakkuda. Kui teie ettevõte ei ole suur, siis on mõistlik konsulteerida internetiturunduse spetsialistiga, kes aitab teil kaardistada teie vajadused, näha asju kõrvaltvaataja pilgu läbi ja anda teile vajalik komplekt infot või veebilehti, mille seast valida. Neid on tõesti palju, praktiliselt on võimalik valida ka  40ne erineva veebiplatvormi vahel.

Küsimuste korral võtke meiega ühendust. Meie: kontaktid.

Lisaks lugemist: Wikipedia

Bookmark and Share

Kommentaarid: 2

Tere, hetkel olen huvitatud uuest kodulehest firmale. Koduleht on ajale jalgu jäänud ja vajab uuendamist. Hetkel on meie firma leht bkeesti.ee Leht peaks kindlasti sisaldama: e-poodi pood peab olema hallatav (meie saame lisada tooteid ja infot. Mugavalt ja kergelt) Peab olema sisse logimis võimalus. Kus meie kasutajad nagu praegu näevad faile mida teised kasutajad ei näe. Jään ootama teie ideid ja hinna pakkumist. 29. apr vladimir
Tere Vladimir. Saatsime teie e-postil vastuse. 02. mai Margus
Email again:

Lisa kommentaar