25. sept Kodulehe tegemine

Kas teha uus koduleht või muuta vana - selles on küsimus!


Kodulehe tegemine


Omanikud tahavad kodulehe omadustes näha kasvu püsivalt ja seetõttu tehakse kodulehti ühtelugu ümber. Mõned firmad tulevad välja uue versiooniga iga poole aasta järel, mõned aga aastas korra või paari aasta jooksul uue kodulehe.

"Konkurent muutis kodulehte. Kas ma pean muutma oma kodulehte?"


uus koduleht

Kuidas inimesed reageerivad uuendustele?


"Jälle uus koduleht!" Kui inimesed ei jõua harjuda kodulehega nii, et neile antakse juba uus.
"Jälle tuleb ümber õppida!" Tuleks aega anda harjuda.

                         Jälle tuleb ümber õppida!


Kas teha uus koduleht või mitte?


Enamasti põhjendatakse versiooni uuendusi sellega, et aeg muutub ja konkurendid teevad kodulehel uuendusi. Kuid sellega kaasneb oht, et tehakse kaasa samad vead mida konkurendid teevad.

Uus koduleht on alati huvitav elamus, aga see põhjustab alati ka vastumeelsust. On neid, kes kiruvad, on neid kes kiidavad et uus versioon on parem. Veebistatistika näitab sootuks muud, et asi läheb sama rada mööda edasi, saite hetkeks tähelepanu. Üsna pea kaob uudsuse moment ja uus kodulehe versioon ei too kaasa loodetud kasvu, muutub veelgi vähem külastatavaks.

Mingi osa külastajaid "neelab" muudatused alati alla, ent see ei tähenda veel seda, et neile meeldib muuta oma harjumusi - kasutajakogemust. Eesti inimesed on praktilise loomuga. Näiteks ootavad panga kodulehelt lihtsat viisi maksete sooritamiseks. Swedpanga (algselt Hansa) internetipank leidis seetõttu kohe hea vastuvõtu. Ent ühel hetkel leidsid omanikud, et vaja on rohkem pakkuda kõrvaltooteid ja kogu senine internetipanga keskkond tehti ümber, kes mäletab, siis otse töölaual kuvati pilte lühiinfot kõikvõimalikest teenustest. Elementaarsed teenused oli praktiliselt nähtamatud. See käis inimestele ikka tõsiselt närvidele. Siis läks umbes aasta mööda, kui see jama ära muudeti ja Swedbank tegi kodulehele uue versiooni, mille puhul pöörati tagasi inimeste põhivajaduste rahuldamine - sooritada oma igapäevaseid pangatoiminguid. SEB pank tabas kohe ära, õppis teiste vigadest. Nagu me teame, uut versiooni ei tulnud ja SEB internetipank püsib seest nii nagu ta oli muutumatult, praktiline, millele lisati aegajalt mõni uuem teenus. Inimestele see meeldis ja SEB pälvis ka turundajate seas ära märkimist.

Kuidas kodulehe tegemisel edukas olla?


Edukad kodulehe muudatused on kahtlemata need, mis ei kaota ära juba tuttavat ja selgeks õpitud navigeerimist kodulehel, telje orientatsiooni ja mugavust. Piltlikult - pärast koristamist jäävad asjad alles sama koha peale. Inimesi ajab kõige rohkem närvi see, kui nad peavad hakkama otsima kus nende asjad asuvad; kui need olid kogu aeg olnud neile teadaolevas kohas, nüüd aga enam mitte! Kellelegi ei meeldi, kui "tema asjad" ära peidetakse. Eriti kui pannakse uue koha peale. Olukorras, kus tarbija saab rahulikult teha edasi "oma toimetusi" ja ta ei pea uuesti õppima! Tähendab see enamasti seda, et uue kodulehe tegemine või muudatus osutus edukas. Mitte see, mida uut te pakute; vaid just see, et selle kõige juures arvestate inimeste harjumust, mis meeldib neile.

Millised riskid kaasnevad kodulehe tegemisega?


Kõige suurema riskiga projektid on need, kus pööratakse ümber kogu lehel olnud süsteem. Ka kliendile väärtuslikud funktsioonid ja mugavused, mida ignoreeritakse.

Näiteid ei pea kaugelt otsima. Portaal Kuldne Börs, mis sisuliselt on püsinud muutumatuna alates selle loomisest, riske pole võtnud. Kuldne Börs tegi väikesed, kosmeetilised muudatused ja tulemus - nad on turul positsioneeritud kindlalt.

Vastupidine näide on Soov, kus suuri muudatusi tehti ühtelugu. Poole aasta pärast, kui kliendid harjusid enam vähem ära, tuli Soov välja uue kontseptsiooniga, mis pidi vastama kliendi vajadustele (?!) ... ja pidi koguni mööduma Auto24, seda nii autokuulutuste arvu poolest kui ka külastatavusega! Muide Soov omas omal ajal suurimat kliendibaasi (sel ajal Auto24 alles alustas), aga kliendibaas kuivas kokku. Börs ei teinud Soovi muutmise korral suurt midagi. Soovi hiilgeajal töötas ettevõttes mitukümmend töötajat, kes hiljem koondati kahjumi tekkimise ajal. See ei juhtunud üle öö, vaid päev-päevalt! Lõpuks Schibsted otsustas, et nii enam edasi kesta ei saa ja pani uuendatud veebilehe kinni. See asendati vaikselt Rootsi klooniga (Blocket). Samal perioodil Auto24 täiendas portaali mugavust ning nende kliendid läksid sellega kaasa. Sellega Auto24 säilitas turul esikoha. Oma koht on muidugi ka teistel kuulutusteportaalidel, kes jõudsid turule siseneda õigel ajal, kuid ka nemad ei muutnud suurt midagi. Elasid vaikselt oma elu - perioodil, kui Soov tootis kahjumit. Lõputust uuendamisest võitsid vaid konkurendid.

Mida teha kohe ja mida hiljem või jätta tegemata?


Kodulehtede puhul tahab tarbija rahuldada eelkõige oma põhivajadused, mida siis koduleht parasjagu pakub, aga nipsasjad ei oma suurt rolli kui asi iseenesest toimib.

Seetõttu tuleks mõelda kohe, mis on veebilehe põhieesmärk, - ja selle juures püsida kõigele vaatamata ka siis, kui kodulehega ei kaasne pöörane edulugu.


Kõige juures tuleb jätta ruumi arendamiseks. Mis võimaldab saiti ilma kliente häirimata muuta suunas, et selle funktsionaalsus püsivalt täieneb. Kõik veebid, mille funktsioonid on lõplikud (loe: lukku pandud) ehk välja tuunitud, põrkuvad aeg ajalt vastu seina küsimustega, mille juures omanikud tajuvad et vaja on teha suuri muudatusi, aga ei saa! Jah. See on ohtlik, mis võib lõppeda halvasti, lõpetada ka veebilehe tegevuse. Seetõttu tekib ühtelugu uusi sarnase ärimudeliga kodulehti, mis tulevad välja uue nime all (sama omanikering), aga justkui veel parem kui eelmine. Mudel suurt ei erine eelmisest versioonist või konkureerivast kodulehest. Nagu iga uue asjaga, on käima tõmbamiseks vaja teha eraldi pingutusi ning teie püsikliendid ei pruugi olla teie uuendustest sugugi vaimustuses. Kui uus versioon ei saavuta ka loodetud eesmärki, siis omanikud satuvad paanikasse ja tõenäoliselt hakkavad mõtlematult rapsima, küsima, mis nad valesti tegid? ... Sellele järgneb ohjeldamatu eelmise kodulehe arendus ja vead on kerged tulema. Kas nad tegid midagi valesti uue versiooni puhul? Ei pruukinud. Lihtsalt ootused olid ebarealistlikud, millele tagajärjel otsiti põhjusi (ka süüdlasi), mis lõpuks võib viia firma kahjumisse, kokkuvarisemiseni. Pane tähele, et konkurendid ei tee selle heaks midagi! Lihtsalt vaatavad pealt.

Uus vs vana koduleht


Niisiis. Enne kui te otsustate teha uut kodulehte, küsige ja analüüsige põhjalikult selle toimimist ja muudatustega kaasnevaid tagajärgi, mis ei pruugi olla sugugi nii meeldivad, pigem võivad olla ideed liiga optimistlikud. Kui siis leidsite, et vana lehe põhiasjad töötavad, siis uurige, kas te vajadusel saate teha hädavajalikke täiendusi, seda nii, et see ei kahjusta kliendisuhteid! Kui vana koduleht on ajale jalgu jäänud, siis jah, jätke see rahule, nii nagu on ja alustage kohe puhta lehega. Siiski, enne kui te midagi ette võtate, tehke oma klientide seas põhjalik uuring. Sest teile võib asi tunduda pakiline, - ajast ja arust, kuid kliendid on harjunud seda kasutama ja nad ei eeldagi teilt midagi uut, versiooniuuendust. Ärge sattuge paanikasse! Ka konkurendi kodulehe uuendamine võib jätta vale mulje. See ei pruugi olla sugugi nii roosiline kui see välja paistab. Ärge unustage oma kodulehe põhieesmärki. Kui kliendid on sellega rahul, siis, miks peaksite tegema nende elu keeruliseks?

Proovige kodulehte testida


  • Kontode loomine
  • Vormide täitmine
  • Tehingute sooritamine
  • Toodete alla laadimine jt

Kuidas hinnata, kas koduleht toimib või mitte?


Siinkohal näiteid küsimustest, kuidas hinnata kodulehte.

Kvantiteet

  • Mitu klikki peab tegema lahenduseni jõudmiseks
  • Kaua selleks võib aega kuluda
  • Mitu sisulehte tuleb läbida tehingu sooritamiseks
  • Võimalikud vead. Näiteks kasutaja eksib ära, ei saa aru kus ta on
  • Mis hajutab tähelepanu või tekitab infomüra, jt

Kvaliteet

  • Mis köidab kasutaja tähelepanu esimese 5, 10 ja 30 sekundi jooksul
  • Kui selgesti saab kasutaja aru pealkirjadest ja juhistest
  • Kas ja kuidas kasutaja otsib/leiab vajadusel abi, info
  • Kas tähelepanu on kontsentreeritud ja eesmärgipõhine
  • Mis küsimused tekivad kasutamise ajal
  • Kui meeldiv on kujundus, jt

Kommentaarid: 0

Email again:

Lisa kommentaar