07. veebr Võro lipp

Võrokesed valisid oma lipu.


Võro lipp


Alates 8. jaanuarist kuni 31. jaanuarini valisid võrokesed oma lippu. Valimiseks oli kaks kavandit: valgel taustal tumepunane kaitsering ja tumerohelisel taustal valge kaheksakand. Kaks lippu valiti välja konkursile saabunud 53 lipukavandi seast. Lipukomisjoni kuulusid Kaido Kama, Jaan Kaplinski, Ivari Padar, Navitrolla, Priit Sibul, Ülle Harju, Ülo Plakso, Marju Kõivupuu ja Andres Määri. Komisjonis andsid nõu Võrumaa juurtega kunstnik Leonhard Lapin, riigikantselei sümboolikanõunik Gert Uiboaia ja Udmurdi lipu autor Juri Lobanov. Võrokeste oma lipu valimisel osales kokku 955 inimest. Valge lipu poolt anti 451 häält ja rohelise lipu poolt anti 504 häält. Lipu valimise korraldas Võro Selts VKKF (võro keele ja kultuuri heaks loodud selts) ja toetas Vana Võromaa kultuuriprogramm.

Võro lipp võrokeste
Pildil: valituks osutunud võrokeste lipp ehk võro lipp

Võrokeste oma lipp loob ühtse identiteedi. Võro lipp on kõigile vabalt kasutada, võrumaa kodudes, suuremate sündmuste puhul ja mujal. Lipupilt või lipuvärvid ja kuju sobib võro identiteedi tunnuseks esemetel ja meenetel, reklaamides, samuti võrokeelse teksti märkimiseks internetis.

Lipu tähenduse selgitus võro keeles (võro kiilen):

Valgõ „katõssakand“ tummõrohilidsõ tausta pääl. Taad märki om nätä rahvarõividõ pääl, kindakirju ja vüükirju seen ja muial. Katõssakand kaits kura iist, tuu õnnõ ja taal om pallo tõisi häid tähendüisi. Vahtsõl aol om taa kujonu kavvõmbidõ soomõ-ugri rahvidõ märgis, miä avitas hõimlast är tunda. Katõssakanna katõssa nukka tähendäse vana Võromaa katsat kihlkunda (Urvastõ, Kanepi, Põlva, Räpinä, Vahtsõliina, Rõugõ, Hargla, Karula). Egäüts om uma näoga, a üts vana Võromaa saa näist kokko. Rohilinõ värm tähendäs vana Võromaa rohilist mõtsa ja võrokõisi luudusõga ütenkuun elämist. Valgõ värm tähendäs võrokõsõ puhast ja ausat henge. Valgõ om ka rahvarõiva hammõ värm. Nii nigu piät vaiva nägemä valõva hammõ puhtan hoitmisõga, nii piät võrokõnõ vaiva nägemä ka uma keele ja kultuuri hoitmisõga. Katsatkanda või sümbolis pruuki ka vastapiten värmega – rohilinõ katõssakand valgõ tausta pääl (kõiksugumadsõ rõnnamärgi, autokleepsu jne).

Võro lipu esimene näitamine toimub võrokeelsel laupupeol Uma Pido, mis toimub 1. juunil 2013 Võru Kubja laululaval.

Lisainfo veebilehelt: voroselts.ee
Vaata lisaks: võro-eesti sõnaraamat
Siist saa uuri: võrokeelne Wikipeediä

Internetiturundus OÜ (võro keeles: Võrgomöie OÜ) vastab võrokate telefonikõnedele võro keeles. Kõnõlõ võro kiilt! Võrgomöie mõist lukõ ja kirotada võrokiilsid sõnno. Saadaq kiri: Kirodaq meile
Bookmark and Share

Kommentaarid: 0

Email again:

Lisa kommentaar